Dom to nasza oaza spokoju

W każdym domu powinny znajdować się odpowiednie meble i naczynia, właśnie te, które tworzą z niego… dom. Chociaż jest to bardzo logiczne niektórzy z nas zapominają o tym. Nie do końca jest to nasza wina.

Rodzinny posiłek

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Praca zajmuje nam dużo czasu, mamy również inne zmartwienia, co najgorsze, na nic nie mamy czasu, tym bardziej, na troskę o nasz dom. A jest on naszym miejscem na Ziemi, bezpieczna przystań, miejsce, do którego chcemy wracać. Gdziekolwiek jesteśmy, chcemy zawsze, żeby wrócić tam, gdzie jesteśmy u siebie. Nieprzypadkowo mawia się, że wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu.

No dobra, ale co to oznacza, że mieszkamy w domu. No jak, dla zwyczajnego człowieka to pytanie będzie dość głupie. Każdy wie przecież, że mieszkając gdzieś na stałe i mamy zameldowanie, to mieszkamy w domu. No rzeczywiście, ale jeśli się bliżej przyjrzymy temu zagadnieniu, jeśli odbierzemy to na bardziej głębszym pojmowaniu, zauważymy, że dom jest pewnym stanem umysłu, którego nie da się mierzyć ani metrażem, ani jego wartością wyrażoną w pieniądzach.

Małe bliźniaki

Autor: Poul-Werner Dam
Źródło: http://www.flickr.com

Rodzina przede wszystkim tworzy dom, to osoby bliskie naszemu sercu, to mąż czy żona czekający na nas już od progu, to dzieci rozrabiające, to babcia i dziadek w spokoju siedzący przed telewizorem. Dom to małe szczegóły, dostrzegane tylko przez nas – dziura w ścianie, plama na suficie, to krzywa i skrzypiąca podłoga. Dom to niedoskonałości, przecież , gdyby wszystko było doskonałe byłoby dość nudno, nieprawdaż? Dom to drobne rzeczy, które uwielbiamy.

Mogą być to figurki i książki w pokoju gościnnym, mogą to być foremki do pierników (dla przykładu: foremki do pierniczków na garneczki.pl) czy blacha do makowca (np.: foremka do makowca), które nieodparcie są przez nas kojarzone dzieciństwem, kiedy czekaliśmy, aż pyszności się w końcu upieką, a ich zapach roznosił się po całym domu. Teraz z wielką radością i z sentymentem rytuał ten powtarzamy i widzimy, że nasze dzieci także to czują – tą radość przeplataną z oczekiwaniem.

Cieszy nas to, bo dom to również małe radości, o które tak ciężko w bezlitosnym, zabieganym świecie, gdzie nie ma czasu na drobne gesty i małe przyjemności, gdzie łatwo jest przepaść niczym kamień w wodę… My jesteśmy domem, to nasze wnętrz i obietnica, że choćby świat walił się nam na głowę, wszystko będzie dobrze.

W tym tekście znajdziesz ciekawe informacje, ale odszukaj także (https://ebut.pl/) inne teksty na prezentowany temat. Na pewno będą ciekawe.

Wszystko musi być dobrze, kiedy mamy swój dom.