Najważniejszym elementem zastawy w podawanych obiadach są talerze. W szczególnie eleganckiej formie wyróżniamy talerze dekoracyjne, które służą głównie smacznymprzegryzkom i ciasteczkom. Można na nich także kłaść przyprawy takie jak chrzan, ćwikła lub grzybki. Dekoracja ma w sobie pokład symboliki – kiedy rozchodzi się o porcelaną relatywnie wysokiej klasy. Talerze dekoracyjne służą nam także do kładzenia na nich owoców, co bardziej zamożni nie wyobrażają sobie ponadto zjedzenia obiadu na zastawie „podlejszego” gatunku.
Nie ociągaj się – jeżeli przypadł Ci do gustu ten artykuł, to bieżący tekst (https://www.beltor.pl/) da się też obejrzeć pod poniższym linkiem. Informacje opracowaliśmy dla Ciebie z chęcią.
Dekoracyjność na talerzach to również nowoczesność i niekonsekwencja. Wyróżniamy talerze dekoracyjne ze zdobieniami, wypłaszczeniami i wygięciami, jak w kształcie liścia. Na podobnych postawimy cząstki wielkiego ananasa, piętrowy tort, pieczonego świniaka. Zobacz tu: .
Mamy talerze typowo do obiadów, talerz na jajka (wydzielone wgłębienia), małe talerzyki do kawy, herbaty i ciasteczek. Wiele możliwości wyboru i dopasowań pod względem posiłku. Zastanówmy się jednak nad cudeńkami do spożywania jakie jesteśmy w stanie przygotować i podawać na tych talerzach. Czy obecne klasyczne typy talerzy to norma na zawsze, czy porcelana – ceremonialny standard od wieków – już zawsze będzie podstawą pod kutię, urodzinowe torty, małą czarną kawkę w dużej korporacji? Tutaj nie liczmy na radykalną zmianę. Na co dzień może używamy zastępników z plastiku i misek, lecz wyjątkowość dnia święta ( ważna chwila rodzinna, itp.) elegancji porcelanowej nie będzie zadość. Dla zainteresowanych więcej tutaj: .
Bez przyzwoitej zastawy dobrej jakości przyjęciu rodzinnemu nie pomoże rewelacyjnie przygotowany obiad. Warto mieć te względy także przy czyszczeniu i myciu naczyń i zastawy przed przyjęciem. Najmniejsze ryski na talerzach, sztućcach, czy kieliszkach – wypatrzone przez gości, a co najgorsze, wspomniane gospodarzom – przyniosą nam powód do wstydu i kompromitacji. Dosłowna „plama” będzie ciążyć nad gospodarzami bardzo długo.