W jaki sposób wybrać odpowiednią porcelanę?

Od wielu setek lat porcelana jest rozpoznawalnym i cenionym na świecie tworzywem. Stosowana głównie w roli zastawy stołowej, z uwagi na własną wartość i cechy po czasie stała się pewnego rodzaju znakiem lepszego statusu ludzi, którzy ją wykorzystują. Nie w każdym domu bowiem można zobaczyć serwis lub zastawę porcelanową, w większości przypadków na duża skalę pojawiają się różne rodzaje ceramiki, ale nie tak wysokiej jakości jak porcelana. Poza tym w różnorodnych muzeach można podziwiać zabytki w formie bardzo starych naczyń z porcelany.

Wartość takich przedmiotów uzależniona jest od konkretnego czasu, z jakiego pochodzą, najczęściej jednak stara porcelana jest warta bardzo dużo. Dotyczy to w szczególności przedmiotów bardzo obficie zdobionych lub też motywów na porcelanie wykonanych w przeszłości przez cenionych twórców. Porcelana pojawia się bowiem w bardzo zróżnicowanych formach, można wykonywać na niej zdobienia w zasadzie w dowolny sposób zależnie od uznania. Polskie wyroby tego rodzaju bywają również znane na całym świecie, przykładem może być na przykład porcelana Chodzież o wysokiej wartości praktycznej i artystycznej.

Cechy elementów porcelanowych

Jak już było wspomniane, porcelana jest odmianą ceramiki o konkretnych właściwościach i efektownym wyglądzie – szeroka oferta na garneczki.pl. Można ją poznać po naturalnie białym kolorze. Rzecz jasna porcelana jest tworzywem bardzo kruchym, a na właściwość tę wpływają dodatkowo metody wykonania określonego przedmiotu z porcelany. Przykładowo serwisy do kawy wyprodukowane z niewielkiej warstwy tworzywa są znacznie bardziej narażone na stłuczenie niż pozostałe przedmioty z tej samej porcelany. Z drugiej strony jednak przedmioty tego rodzaju są bardzo lekkie i eleganckie (najpiękniejsze kolekcje), co otrzymuje się wyłącznie poprzez zastosowanie cienkiej warstwy tworzywa.

Nie tylko serwisy i zastawa

Eleganckie zestawy Giardino marki Vittore Comforto

Autor: Vittore Comforto
Źródło: Vittore Comforto
Porcelana większej części osób kojarzy się właśnie z różnego rodzaju elementami kuchennymi i zastawą stołową. Nie zawsze jednak są to tylko przedmioty tego typu. Do pozostałych elementów użytkowych wykonanych z porcelany należą na przykład świeczniki. Najczęściej produkowane są one z większej warstwy ceramiki, dzięki czemu nie są aż tak podatne na rozbicie. Stosunkowo popularne są także figurki z porcelany, przedstawiające na przykład różne stworzenia. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „porcelana Bolesławiec” można otrzymać informacje w kwestii zastawy porcelanowej i innych produktów.

Posted in Bez kategorii