Jakie kieliszki do czego?

Doświadczenie w odkrywaniu wina oddziałuje na dopasowywanie coraz bardziej osobistych gustów oraz pragnień. Oto kilka wskazówek, jakie pomogą tym, jacy chcą cieszyć się winem.
Wyznaczniki którymi musimy się inspirować przy wyborze odpowiedniego naczynia do konsumowania winnego napitku to przede wszystkim cechy struktury szkła.

Dekoracyjne kolorowe kieliszki trzymajmy właściwie w kredensie za szybką, gdyż ocena sukni, przejrzystości będzie praktycznie niewykonalna. Nie dopomogą nam w tym też kryształowe konstrukcje poprzez pryzmat, których będziemy obserwować rozpraszające się, błędne refleksy. Kieliszek jak najbardziej musi identyfikować się z degustowanym trunkiem i tym samym podkreślać szczególny charakter aromatów, kwasowości czy też taniczności. Istotne są również wiaderka do lodu. To od kieliszka zależy w jakim sposobem wino (zobacz: wino) wchodzi w interakcje z naszymi kubkami smakowymi. To jak oddziałuje na nasze powonienie, aktywując swe aromaty w czarce, a następnie ogniskując całą paletę zapachów przy szyjce. Jakże istotny poziom ekstraktywności, któremu relatywnie musi odpowiadać dobry kąt nachylenia ścian w samym szkle.
Kieliszki do szampana Krosno

Autor: Ashley Van Haeften
Źródło: http://www.flickr.com
dieta

Autor: Muhammad Ashiq
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej właściwymi naczyniami do podawania wina musującego są smukłe kieliszki do szampana. Użycie takowej formy będzie uzasadnione przez wzgląd na ulatniający gaz oraz narażenie na podwyższenie temperatury.

Istotną kwestią, jaka dotyczy w zasadzie wszelkich win a w wypadku musujących ma wyjątkowe znaczenie jest to, iż nie należy trzymać samej czarki. Z całą pewnością możemy polecić kieliszki do szampana Krosno. Charakteryzuje je wysoka jakość wykonania.