Jak wybrać dobrą herbatę?

Na naszym rynku wybór herbatek jest całkiem wielki a z każdym rokiem się powiększa. Prócz herbatek w torebkach coraz to ogromniejszą wziętością cieszą się herbaty sypane. Możemy je nabyć nie jedynie w supermarketach, lecz też w hrebaciarniach a także w specjalistycznych marketach herbacianych (tradycyjnych oraz online).
By z owej bogatej oferty wyselekcjonować, to, co najlepsze trzeba wiedzieć, jak powinny prezentować się liście poszczególnych typów herbatek.

Sałatka z szynką dębową

Autor: ZM Pekpol
Źródło: ZM Pekpol
Na co kierować uwagę? Herbata herbaty na wagę zielona – jej listki powinny mieć kolor od srebrnego do ciemnozielonego, najlepiej z poblaskiem. Im jaśniejszy odcień listków, tym lepsza herbatka. Jeżeli chodzi o stopień zwinięcia liści, to trudno w tym miejscu sformułować bezsporne wytyczne, bowiem sposoby zwijania różnią się zależnie od gatunku herbaty, najczęściej jednakże dokładne skręcenie wskazuje na dużą jakość herbaty. Czarna herbatka – jej listki powinny mieć odcień czarny z połyskującym odcieniem pomarańczowym, atramentowym lub czerwonym. O złej jakości herbaty świadczy matowy szarawy, odcień – taka herbatka została w procesie wytwórczym wyjałowiona z soku.
Czerwona herbatka – najlepsze herbatki (więcej informacji o herbacie harney and sons) posiadają charakterystycznie zabarwione brzeżki liści. Herbata biała – jej liście powinny posiadać jasną, srebrną barwę a także lekki puszek. Prócz wyżej wyszczególnionej charakterystyki wyglądu poszczególnych herbat są również uniwersalne prawidła odnoszące się do wszelkiego typu herbat. Im wyższa jakość herbaty, tym więcej jest w niej tak zwanych tipsów.

Herbata Harney and Sons (qualiashop.pl) ma ich dużo. Tipsy są to młode pąki liściowe, które zawierają szczególnie dużo aromatu, zatem ich obecność znacząco podwyższa zalety smakowe herbatki.