W jaki sposób wybrać dobrą kawę, jaka spełni nasze wymagania? Na jakie rzeczy trzeba zwracać uwagę?

Wielu z nas pije kawę, lecz w jaki sposób zakupić dobrą odmianę? Czy tańsza kawa jest zawsze złej jakości, który gatunek zasługuje na uwagę? Jakie są różnice pomiędzy różnymi gatunkami? Te oraz dużo kolejnych niewiadomych nasuwa się, gdy pragniemy napić się naprawdę wyśmienitej kawy. A jak jest naprawdę?

Kawa brazylijska

Źródło: pixabay
Produkcja kawy wiąże się z dużymi wydatkami. Wiążą się one przykładowo z odpowiednią dbałością o ziemię na jakiej rośnie, ale również z wykorzystaniem najlepszych technologii produkcyjnych. To też konieczność zatrudnienia odpowiedniej ilości osób do pracy, aby tego typu produkcja okazała się bardziej efektywna. Palarnia brazylia santos kawy, w której pracuje sporo osób, to duży biznes, musimy wiedzieć o różnych kwestiach, jakie posiadają duży wpływ na przyszłą jakość – Kawy Elephant. Nie znaczy to jednocześnie, iż tańsza kawa będzie smakować źle.

Nie powinniśmy się jednak oszukiwać i sądzić, iż tego typu artykuł będzie świetnej jakości, albo będzie smakować niepowtarzalnie i zjawiskowo. Przez to, iż nadmiernie chce się oszczędzić na produkcji możliwe jest, że końcowy rezultat będzie po prostu przypadkiem. Dziś na świecie uprawia się głównie dwa rodzaje kawy. Jedną z nich jest Arabika, kolejną Robusta. Krzewy Arabiki są bardziej wymagające, należy uprawiać je głównie w wysokich partiach gór Ameryki Południowej jak i Afryki, co ważne w tropikalnym klimacie. Dojrzewają na dobrej jakościowo glebie, daleko od silnego słońca. Przez to powstaje napar o delikatnym, pozbawionym goryczki smaku. Arabika posiada niewiele kofeiny, najwięcej około 1,7 procent.

Tego typu kawy są pyszne, przykładem powinna być kawa brazylijska. Drugi ze wspomnianych rodzajów, kawę Robustę, można uprawiać w niskich partiach gór. Jest bardziej wytrzymała na ciężkie warunki klimatyczne, bardziej gorzka, ale jednocześnie ostrzejsza w smaku. Posiada z pewnością więcej kofeiny, od 2 do nawet 4 procent. To jaką kawę kupimy zależy od naszego gustu, lecz z pewnością jedna, jak również druga jest bardzo dobra, oferuje najbardziej doskonałe doznania smakowe. Warto spróbować dwóch, żeby stwierdzić, która będzie nam bardziej pasowała.