Kawiarki

Słynny poemat Adama Mickiewicza Pan Tadeusz w jednej z ksiąg mówi o kawiarce – osobie wchodzącej w skład służby w dworku szlacheckim, której rolą było robienie i szczególne podawanie kawy z dbałością o właściwą oprawę.

Kawiarki

Źródło: www.garneczki.pl

Współcześnie wyrazem „kawiarka” nazywamy zaparzacz ciśnieniowy typu włoskiego, czyli urządzenie znane na pewno niejednemu kawoszowi. Kawiarka pozwala na łatwe przygotowanie prawdziwie pachnącej, silnej kawy o wyrazistym smaku zbliżonym do smaku kawy z ekspresu. Kawiarkę przed zastosowaniem rozkręcamy, do dolnego zbiornika nalewamy wodę, zakładamy sitko (filtr) i zamieszczamy w nim mieloną kawę ulubionego typu. Urządzenie kładziemy na kuchence – para ze zbiornika z wodą przechodzi pod wpływem ciśnienia przez sitko, a w górnym zbiorniku powstaje znakomity, brązowy napar.

Kawiarki wdrożone zostały do obiegu w 1933 roku przez włoską firmę Bialetti, która do teraz funkcjonuje w powszechnej świadomości, jako lider pośród producentów tego rodzaju urządzeń. Robione z prawdziwego zamiłowania do kawy zaparzacze do kawy Bialetti stanowią nie wyłącznie dumę Włochów, ale również symbol najwyższej jakości wykonania. Logo Bialetti to „mały człowiek z wąsem” (l’omino con i baffi), który świta na każdej kawiarce producenta. Inne słynne marki, wytwarzające cenione kafetiery, to dajmy na to G.A.T., Frabosk, Gnali&Zani czy Pensofal Italy.

Pragnęlibyśmy, żeby nasze wpisy były interesujące. Dlatego będziemy szczęśliwi, jeśli jakiś komentarz z strony (https://www.cukier-krolewski.pl/przepisy/) pozostawiony przez Was dotrze do nas.

Dziś dysponujemy sporym wyborem wzorów (również designerskich) i kolorów kawiarek, stają się one albowiem nie jedynie funkcjonalnymi urządzeniami, cenionymi przez wielbicieli kawy, ale również atrakcyjnymi elementami wyposażenia wnętrz.

Pierwsza kawiarka robiona była z aluminium i do dziś kawiarki aluminiowe cieszą się ciągłą sławą. Są one zupełnie bezpieczne dla zdrowia ludzi, jednakże nie wolno ich myć przy użyciu środków chemicznych, a wyłącznie ciepłą wodą. Kawiarki stalowe – także bardzo znane – częściej przydają się do zastosowania na kuchenkach indukcyjnych, nie jest to jednak regułą. Kawiarki indukcyjne występują w rozmaitych modelach i różnych pojemnościach, jednakże warto podkreślić, że mniejsze pojemności (na przykład 1 albo 2 filiżanki) rzadziej są osiągalne w tego typu wariancie. Różnorodną ofertę różnych kawiarek zawiera sklep Garneczki.pl.

Utarło się, że kafetera w głównej mierze zalecana jest dla tych, którzy doceniają silne espresso – powstający napar charakteryzuje się albowiem dużą intensywnością. Nie oznacza to jednakże, że inni miłośnicy kawy nie mogą korzystać z kawiarek – kawową esencję można rozcieńczyć wodą albo mlekiem wedle smaku. Fani lekkiej pianki mogą nawet kupić specjalne kawiarki do cappuccino (przykładem mogą być te z kolekcji Mukka Express firmy Bialetti). Każdy może, toteż odnaleźć kawiarkę idealną dla własnych pragnień.

Posted in Bez kategorii